Kontynenty

 

Azja to największy kontynent na Ziemi. Jego powierzchnia wynosi 44,5 mln kmIndeks górny 22. Zwarty obszar lądowy leży w całości na półkuli północnej i rozciąga się od równika aż do wysokich, okołobiegunowych szerokości geograficznych północnych. Na półkuli południowej położonych jest wiele azjatyckich wysp, m.in. duża część Archipelagu Malajskiego. Azja leży też prawie w całości na półkuli wschodniej – jedynym obszarem Azji znajdującym się na półkuli zachodniej jest Półwysep Czukocki.
Azja i Europa stanowią zwarty blok lądu i często obejmuje się je wspólną nazwą Eurazja. Granica między tymi kontynentami ma charakter umowny. Europa często jest nazywana wielkim półwyspem leżącym na zachodzie Azji. Na południowy zachód od Azji, za Przesmykiem Sueskim i Morzem Czerwonym, znajduje się Afryka. Od Ameryki Północnej Azję oddziela Cieśnina Beringa o szerokości ok. 85 km.

 

Najciekawsze ciekawostki

 

1. Na kontynencie żyje ponad 4,4 miliarda ludzi. Azja jest zatem kontynentem najbardziej zaludnionym.

2. W Azji jest 48 krajów, które są uznawane przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Dwa kraje azjatyckie dzielą również część swojego terytorium na kontynencie europejskim. Kraje te to Rosja i Turcja. 

3. Największy kraj: Rosja według lądu, chociaż około 40% kraju należy do kontynentu europejskiego

4. Chiny są największym krajem pod względem liczby ludności. Czy wiesz, że w Chinach mieszka tyle samo ludzi co w Australii, Nowej Zelandii, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej i Europie Zachodniej razem wziętych. 

5. Największe miasto: Szanghaj w Chinach. W Szanghaju mieszka ponad 24 milionów ludzi.

6. Tokio ma największy obszar metropolitalny i ma więcej mieszkańców niż cała Kanada!

 

7. Najmniejsze państwo: Malediwy. Indyjski kraj oceaniczny jest jednym z najmniejszych krajów na świecie i najmniejszym krajem Azji.

 

8. Największa wyspa: Borneo w Azji Południowo-Wschodniej jest również trzecią co do wielkości wyspą na świecie i największą w Azji. Wyspa należy do trzech krajów: na północy do Malezji i Brunei, a na południe do Indonezji.

 

9. Rzeka Jangcy jest najdłuższą rzeką na kontynencie azjatyckim. Znajduje się w Chinach i ma 6357 kilometrów długości. Jangcy jest trzecią najdłuższą rzeką na świecie po Amazonce i Nilu.

 

10. Mount Everest. Góra (8.849 metrów) znajduje się w Himalajskim łańcuchu górskim. To najwyższa góra świata.

 

11. Największe jezioro: Morze Kaspijskie. Linię brzegową dzieli pięć krajów: Rosja, Turkmenistan, Kazachstan, Azerbejdżan i Iran.

 

12. Najgłębsze jezioro: Jezioro Bajkał, położone w Rosji blisko granicy Mongolii, jest najgłębszym jeziorem na świecie, o głębokości 1637 metrów. Naukowcy uważają, że zawiera 20% słodkiej wody powierzchniowej na świecie.

 

13. Największa pustynia: Gobi jest największą pustynią w Azji i piątą co do wielkości pustynią na świecie. Jest to zimna pustynia, na której temperatury mogą być bardzo niskie i czasami może wystąpić nawet śnieg.

 

14. W Azji rozpoznawanych jest ponad 2300 języków. Najczęściej używanymi językami są języki chińskie (wszystkie dialekty)

 

15. Siedem z dziesięciu najgęściej zaludnionych miast świata znajduje się w Azji. I są to: Pekin, Szanghaj, Karaczi, Stambuł, Bombaj, Delhi i Guangzhou.

 

16. Dwa kraje tego kontynentu, Indie i Chiny, to jedyne dwa kraje na świecie, które przekroczyły jeden miliard mieszkańców.

 

17. Azja obejmuje około 30% powierzchni lądowej świata i jest tutaj 60% ludności świata.

 

18. Nie dziwi więc, że Azja, biorąc pod uwagę jej wielką skalę, jest domem dla pięciu z dziesięciu największych rzek świata (w tym dla Jangcy, Jenisei, Żółtej, Ob-Irtysz i Leny), ponieważ w czasie deszczu na tym rozległym kontynencie woda ma bardzo długą drogę do morza.

 

19. Nadejście deszczu monsunowego jest ważnym momentem dla wielu ludzi mieszkających na południu i wschodzie kontynentu azjatyckiego. Około połowa Azjatów to rolnicy, a uprawa ryżu podmokłego na zalanych polach jest zjawiskiem powszechnym w wielu krajach azjatyckich, takich jak Chiny, Indie i Wietnam. Miliony rolników polegają na burzach związanych z tą sezonową zmianą wiatru.

Przygotowała: Alicja Warwas



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl